Kiedy prowadzę lekcję, podpieram się o ekrany projekcyjne.

Jestem pedagogiem z dwudziestoletnim stażem. Kocham przekazywać wiedzę i moje serce rośnie, gdy zerkam na młodzież, która rozwija się pod moimi skrzydłami. Poświęcam młodzieży dużo własnego czasu, niemniej jednak bez wątpienia jest to warte tego. W momencie kiedy prowadzę wykłady, opieram się o ekrany projekcyjne, na których wyświetlam różne prezentacje, które przygotowuję sobie uprzednio w domu.

Wiem, że wszelkie treści pokazane wizualnie szybciej docierają do młodzieży, aniżeli samo gadanie nauczycieli. Poprzez to projektory są tak niezbędne przy prowadzeniu zajęć. Jestem w stanie na ekranach ramowych prezentować w zasadzie wszystko: treści graficzne, treści do przeczytania, różnego typu filmy… Z filmów uczniowie radują się najbardziej. Ja z resztą też, ponieważ dobrze dobrany film, który uzupełnia zajęcia jest tym, co interesuje moich podopiecznych.

Najlepsze są dla mnie ekrany zwijane. W sali, gdzie prowadzę zazwyczaj zajęcia ekrany projekcyjne umiejscowione są dokładnie w tym samym miejscu, gdzie tablica, więc jeśli zamierzam coś napisać na tablicy, muszę zwinąć pierw ekran. Dzięki temu także zajmują one o wiele mniej miejsca, co jest istotne bo klasy w naszej szkole są raczej bardzo małe. Moi szkolni koledzy a także przyjaciółki raczej nie podzielają niestety mojej pasji. Jest to przykre, bo twierdzę, że fundamentem jest uwielbiać własną pracę. Oni jednakże tylko na nią marudzą a także krzyczą, iż ta dzisiejsza młodzież jest niewdzięczna i nie chce się uczyć. Moim zdaniem to kwestia podejścia nauczyciela, który powinien wiedzieć jak przemawiać do młodzieży. Jeśli ktoś organizuje nudne lekcje, na których jedynie opowiada jakieś dziwne, pseudo mądre regułki poprzez czterdzieści pięć min. to nie ma co się dziwić, że nastolatkowie się non stop nudzą i zaczynają przeszkadzać.

Ucznia trzeba zaangażować w lekcje, pokazać, że także się jest jej uczestnikiem, a nie tylko słuchaczem. A więc bardzo przydają się ekrany ramowe! Gdy uczniowie wiedzą, iż muszą na coś patrzeć i oprócz tego jest to coś kolorowego, natychmiast wyrażają ogromniejsze zaciekawienie danym tematem. Gdyby tylko moi koledzy a także moje koleżanki brały to pod uwagę… Już nie raz mówiłam im jakie błędy robią, niemniej jednak oni nadal twierdzą, że nie tak uczono ich na uczelni, zatem mam się nie wtrącać. Zatem, to ich sprawa. Potem mają za swoje, bo ich uczniowie ich oczywiście nie lubią, plotkują o nich, nadają śmieszne ksywy.

Ja jestem chyba lubiana, przynajmniej tak mi się wydaje. Zawsze dostaję ogrom kwiatów a także upominków na zakończenie roku. W ostatnim czasie było ich tak dużo, że ledwo zmieściłam je w naszym małym mieszkaniu. Całe było zastawione różami i tulipanami.

Z pewnością to niezmiernie miłe, że moi wychowankowie tak mnie szanują, że wręczają mi prezenty, niemniej jednak pragnęłabym, by dokładnie tak samo doceniali innych nauczycieli. To, że ekrany projekcyjne nie są czymś, czego chcą stosować w trakcie lekcji przecież nie znaczy, że są złymi pedagogami. Posiadają wiedzę, którą chcą przekazać uczniom, niemniej jednak nie do końca im to wychodzi i także nie w każdej sytuacji należy ich za to obwiniać. Zdecydowana większość grona pedagogicznego to starsze osoby, którym zaznajomienie się z nowymi technologiami po prostu może sprawiać pewną trudność.

Zobacz więcej: ekrany ramowe

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *