Wszyscy, jacy do tej pory nie mieli styczności z łowieniem…

Łowienie ryb to metoda na spędzanie czasu wolnego, które się wielbi lub nienawidzi. Poniektórym wiąże się to tylko z długim, nieproduktywnym koczowaniem nad brzegiem zbiornika wodnego od wczesnych godzin, w trudnych warunkach pogodowych, które kończy się złapaniem paru niedużych, szczupłych rybek; dla pozostałych jest to świetnie spędzony czas na fascynującym zajęciu, zakończonym własnoręcznie złapanymi rybami, jakie można następnie samemu upichcić. Nie rozmawia się o gustach, jedni to bardzo lubią, inni szybko rezygnują. Jednak, wszyscy, którzy jeszcze nie zetknęli się z łowieniem, nim porzucą kwestię zaintrygowania się tą działką powinni poznać, jakie są rodzaje wędkarstwa.
W Polsce całkiem wzięte jest wędkarstwo morskie. Jak sama nazwa mówi, kołowrotki specjalizuje się łapaniem rybek na stanowiskach nad morzem. Wbrew pierwszym skojarzeniom, nie musi łączyć się z płynięciem łodzią na otwarte wody – jednakże tak też można. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, jesteś w stanie łowić rybki z linii brzegu, z odpowiednich stanowisk do tego specjalnie wyznaczonych. Nasze morze mieści w sobie różnorodne rodzaje rybek, jakie da się łowić o różnych porach roku, stąd morskie wędkarstwo może być fenomenalną atrakcją zarówno dla samotnych, jak i dla calutkiej rodziny.
Inny rodzaj wędkarstwa to sumowe wędkarstwo. Jest niewątpliwie bardziej wymagające niż wędkarstwo morskie, którym potrafią się zajmować też debiutanci. Sumowe wędkarstwo to zwyczajnie chwytanie sumów. Jest to indywidualna kategoria łowienia, gdyż chwytanie tych często wielkich rozmiarów stworzeń jest niezwykle wymagające i prawdopodobnie nie uda się człowiekowi, który dopiero zaczyna jako wędkarz. Jednakże, sumowe wędkarstwo jest w stanie wzbudzić wielką radość – pomyśl, że udaje ci się złowić ponad metrowego drapieżnika! Ów rzeczy potencjalne są tylko, jeżeli praktykujesz wędkarstwo sumowe. Rzecz jasna, złapane stworzenia wypuszcza się po pewnym czasie do zbiornika wodnego.
Poszerzeniem wędkarstwa sumowego jest łowienie spinningowe. Spinningowe wędkarstwo cechuje się w łapaniu rozmaitych ryb, z reguły drapieżników, na wyjątkowe wędki z kołowrotkiem. To w miarę prosta metoda, sportowa, za pomocą której wabik przypomina chorą rybę, stąd najczęściej przyciąga się tą metodą drapieżniki. Spinningowe wędkarstwo charakteryzuje się wielością odmian oraz różnorodnego wyposażenia, jakie można nabyć.

Biorąc pod uwagę wiele typów łowienia ryb, coś dla siebie potrafi odnaleźć każdy człowiek, zarówno ktoś lubiący spędzać czas bez pośpiechu, jak i ci chcący zagospodarować czas zdecydowanie bardziej aktywnie. Biorąc pod uwagę jaki typ gospodarowania czasu wolisz, możesz dopasować do siebie odmianę wędkarstwa – wędkarstwo morskie, sumowe wędkarstwo albo wędkarstwo spinningowe. Oczywiście zależnie od określonego rodzaju łowienia rybek, musisz wyposażyć się we właściwy ekwipunek. Jeśli jesteś debiutantem, najzwyczajniej poproś o poradę w wędkarskim sklepie – eksperci zawsze cię wesprą.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *