Metodą specyficzną praktykowaną tylko i wyłącznie w morskim wędkarstwie jest łowienie na…

Łowienie to pasja dużej ilości ludzi. Ów niespotykany sport to dla wielu ludzi pomysł na uspokojenie, odprężenie, walkę a także opcja bycia bliżej z przyrodą. Jakie jesteśmy w stanie wyodrębnić rodzaje wędkowania? Czymże się między sobą wyróżniają? Jakie każde z nich ma cechy wyjątkowe?
Łowienie to hobby, które polega na połowie ryb na właściwy rodzaj wędki. Pośród odmian wędkarstwa da się wyróżnić sporty, które odróżniają się wśród innych metodą łowienia, typem wabika, jak również stanowiskiem łowu. Ten sport można rozpisać na:
– wędkarstwo morskie,
– muchowe,
– podlodowe,
– wędkarstwo spinningowe,
– spławikowo – gruntowe,
– łowienie sumowe,
– trolling.
Wszelki z tychże sposobów posiada znaczące dla siebie części oraz cechy.
Morskie wędkarstwo to jest cieszący się popularnością rodzaj łowienia, podczas którego ryby łapane są na wędkę z łodzi, wypływającej na otwarte morze. Dziedzina ta jest w stanie być też wykonywana z brzegu plaży lub wybrzeża portu. Jednakże na ogół wykonywana jest ona sposobem tzw. kutrowym… wędkarstwo sumowe wyróżnia się parę sposobów oraz technik połowu. Niezwykle sławną jest trolling – przy połowie ze statku, jak również technika spławikowo – gruntowa – wędkowanie z plaży lub nadbrzeży. Specyficzną techniką stosowaną tylko w wędkarstwie morskim jest połów na pilker pionowo, jaka opiera się na wykorzystaniu sztucznej, ciężkiej przynęty uzbrojonej w hak.
Sumowe łowenie – jest to niezwykle młoda oraz popularna dziedzina wędkarstwa, dotycząca łapania sumów. Zajęcie to wymaga poznania kilku sposobów połowu, a także wykorzystania specjalnych przedmiotów do łowienia. Najpopularniejszą techniką wędkarstwa sumowego jest łapanie na żywca. Przejawia się ona czynnościami za pomocą pakietu spławikowego. Wabikiem do tegoż rodzaju wędkowania jest malutka, żywa rybka, którą najczęściej jest kiełb, karaś, ukleja, leszcz, i tym podobne.
Dobre połowy suma uzależnione są również od pory działania. Właściwa pora zapewni większe osiągnięcie. Pora dnia ma też wielkie znaczenie. Sumy żerują w nocy, a więc to nocna pora będzie najlepszą porą dla wędkarzy.

Łowienie spinningowe – to znana technika połowu sportowego i amatorskiego. Do łowienia korzysta się z kołowrotka, sztucznej zanęty i wędki. Technika ów polega na przemiennym zarzucaniu przynęty zahaczonej na haczyk i ściąganiu jej przy pomocy wędziska. Wędkarz może też w czasie połowów poruszać wędką w sposób taki, by przynęta wyglądała na słabą, żywą, chorą rybkę. Spinningowa technika służy głównie do połowu drapieżnych ryb takowych jak: szczupak, okoń, sandacz, sum, i tym podobne. Do połowu spinningowym sposobem konieczny jest profesjonalny ekwipunek, w jakim jest: wędka – zrobiona z niedługiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o rozmiarze zależnym od typu chwytanych ryb i przynęty, plecionek – rodzaj linki stworzony z mnóstwa włókien, gumy – twistery – przynęta, woblery, obrotówki, błystki, rippery.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *