Po przyjęciu do szpitala większość chorych podaną ma kroplówkę.

Po przyjęciu do szpitala większość chorych podaną ma kroplówkę. To szczególnie powszechny sposób podawania płynów oraz leków, dzięki któremu potrafią one działać szybko i efektywnie. Dlaczego kroplówka staje się tak powszechna? Co powoduje, że lekarze wolą podać płyny lecznicze zwłaszcza za jej pośrednictwem, a nie doustnie?
Kroplówka – czym ona jest?
Kroplówka to plastikowy pojemnik z płynem, który za pomocą przewodu podpiętego do wenflonu powoli przepływa do żył. Najczęściej to wodny roztwór chlorku sodu w fizjologicznym natężeniu. Łatwo w nim rozpuścić różnorodne leki, zwykle przeciwbólowe albo moczopędne. Równie powszechnie zawartość kroplówki stanowi płyn z glukoza. Wenflon to specjalistyczna igła wkładana do żył obwodowych. Za jej pomocą substancje umieszczone w płynie wewnątrz kroplówki lecą bezpośrednio do krwiobiegu. Dzięki temu lekarstwa szybko docierają do konkretnego miejsca i efektywnie działają już po paru min..
Kroplówka – czemu jest efektywna?
Leki podawane doustnie muszą przejść stosunkowo długą drogę nim dostaną się do krwiobiegu i zaczną funkcjonować. Po zażyciu ulegają procesom trawienia oraz wchłaniania, niekiedy potrzebują również aktywacji przez metabolizm w wątrobie. Natomiast substancje lecznicze przekazane za pomocą kroplówki trafiają wprost do krwiobiegu i mogą zacząć działać natychmiastowo. Łatwiej jest także kontrolować w ten sposób poziom leku, bo procesy trawienia i wchłaniania są osobniczo zmienne oraz zależą od dużej liczby czynników. Ich pominięcie pozwoli na uzyskanie pożądanego poziomu leku od razu po przekazaniu.
Kroplówka – co da się podać za jej pomocą?
Jeżeli zawartość kroplówki stanowi tylko wodny roztwór chlorku sodu, wtedy odpowiada za poprawne nawodnienie pacjenta. Jest to szczególnie przydatne po pewnych urazach, krwawieniach, lub w stanie okołooperacyjnym. Często drogą dożylną jest przekazywana również glukoza, wielokrotnie u osób cierpiących na cukrzycę lub wyniszczonych oraz niedożywionych. W przychodniach popularną praktyką jest również podawanie za pomocą kroplówki leków przeciwbólowych. Funkcjonują one wówczas szybciej i efektywniej, co jest wyjątkowo istotne w bólu związanym z zabiegiem operacyjnym.
Często w kroplówkach rozpuszcza się także lekarstwa moczopędne, potrzebne zwłaszcza u osób z niesprawnością nerek lub serca. Roztwór podawany dożylnie to również świetna metoda wyrównywania niedoborów i nieprawidłowości elektrolitowych, np. niedoboru sodu, magnezu, lub witamin. Taką praktykę używa się u ludzi starszych, wyniszczonych, spożywających duże ilości alkoholu, u jakich niedobory minerałów bywają spotykane. Dożylny wlew magnezu jest jeszcze popularny u pań w ciąży, którym zagraża przedwczesny poród, gdyż pierwiastek ten funkcjonuje rozkurczająco na macicę. Za pomocą kroplówki można również wyrównać poziom żelaza u osób z anemią.

Więcej: kroplówka Gdańsk

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *