Prawdopodobnie każdy z nas będąc małym dzieckiem słyszał od swoich rodziców \”powszechne\” zdanie – \”słyszysz co do Ciebie mówię?\”

Chyba każdy z nas będąc dzieckiem częstokroć słyszał od swoich rodziców “kultowe” zdanie – “słyszysz co mówię?”, “czy Ty jesteś głuchy?”, “czy ja mówię po chińsku?” A ilu z nas powtarza to zdanie obecnie, zwracając się do swoich dzieci czy współmałżonka. Czy kiedykolwiek jednak przeszło nam przez głowę, iż druga osoba de facto może mieć kłopot ze słuchem? Po urodzeniu w szpitalu, dzięki profesjonalnemu sprzętowi WOŚP, maluszkom wykonuje się szczegółowe badanie słuchu.

 

Wynik badania w większości przypadków jest właściwy, niemniej jednak czy na zawsze? Czy ktoś sam od siebie chodzi do specjalisty laryngologa, aby profilaktycznie wykonać szczegółowe badania słuchu? Laryngolog takie badania wykonuje normalnie, to dla laryngologa badanie tak normalne jak dla internisty na przykład zerknięcie do gardła w trakcie wizyty. Jeśli wyjdzie, iż z słuchem coś natomiast jest nie tak jak powinno, de fakto nie ma się czego bać. Dziś medycyna niezmiernie się rozwinęła, oraz aparat, postrzegany jest zupełnie inaczej niż kilka lat temu.

 

Aparaty niektórych firm są zrobione z silikonu, a więc nieomalże niewidoczne. Ciekawostką są też wzmacniacze dźwięku (w polskim prawie nie są one traktowane jak laryngolog badanie słuchu gniezno). Aparaty te są rozmiarów jednogroszówki, leciutkie i wyglądają jak końcówka od słuchawek wkładanych do ucha. Także ortodontyczne aparaty są odczarowane i aktualnie nie słyszymy już żartów w placówkach szkolnych z maluchów “szablozębnych”, jak jeszcze 20 lat temu. Współcześnie aparaty na zęby są niezauważalne, a kolorowe gumeczki w aparacie są wręcz na topie. Niewątpliwie wniosek jest jeden – zarówno technologia poszła do przodu, i twórcy medycznego sprzętu prześcigają się w udogodnieniach dla pacjentów, jak i zmieniło się podejście osób. Wzrosła się ludzka świadomość i tolerancja I oby tak było non stop.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *