Pierwszy raz u dentysty

Pierwszy raz u dentysty może być niezwykle stresująca nie tylko i wyłącznie dla pociechy, ale także dla rodziców. W takim razie, by zaoszczędzić sobie niepożądanego stresu powinno się należycie przygotować naszego dzieciaczka.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie dentysty?
Amerykańscy zawodowcy polecają pierwszą wizytację przed ukończeniem pierwszego roku życia, a więc zanim ukażą się pierwsze ząbki. Dzięki temu brzdąc będzie od najwcześniejszych lat życia oswojony z widokiem gabinetu dentystycznego, będzie to dla niego zwyczajne miejsce, takie jak sklep czy restauracja.
W wieku dwóch czy 3 lat, dzieciaczek powinien przejść tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wówczas w łagodnej i luźnej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się jak umyć ząbki. Przez taką przyjacielską atmosferę, odwiedziny w gabinecie dentystycznym będzie się mu dobrze kojarzyła.
Niezwykle istotna jest też rola rodziców. Powinni oni opowiedzieć dzieciaczkowi, jak będzie wyglądać kontrola. Przede wszystkim unikajmy mówienia nieprawdy. Budujemy dookoła wizyty dobre skojarzenia.
Możemy również oglądać bajki czy książki, które przyzwyczają dziecko do gabinetu. Powinno się także układać przeróżne zabawy. Możemy urządzić wyścigi na mycie zębów czy zrobić przegląd zębów lalkom oraz pluszakom.
Rodzic również może umówić się na kontrolę u dentysty oraz wziąć ze sobą pociechę i na sobie pokazać, jak zachodzi calutka wizyta oraz, że nie wiąże się z nią nic przerażającego.
Rodzice nie powinni wyczekiwać na chwilę, gdy pojawi się ból ząbka. Wówczas pierwsza wizyta u dentysty będzie powiązana z bólem oraz stresem, takowa trauma może zostać dziecku na lata. Pierwsze spotkanie z dentystycznym fotelem, powinno sprowadzić się tylko do przeglądu zębów. To nic strasznego, a równocześnie pociecha oswaja się z tym nieco dziwnym fotelem i samym lekarzem… Leczenie ząbków pozostawimy na kolejne wizyty.
Nagroda jest podstawą!
Istotne jest również postępowanie po samej kontroli. Warto dawać nagrodę za odpowiednie zachowanie naszego malucha w czasie wizyty w gabinecie. Nie powinna być to droga zabawka czy gadżet elektroniczny. Może to być tylko przytulas, pochwała lub buziak. Warto również spokojnie pogadać z dzieckiem o wizycie. Dzięki temu rodzic szybciej zauważy ewentualne obawy dziecka. Warto również wspólnie zorganizować czas. Wybrać się do kina czy na spacer. Takie rozkoszne momenty pozwolą odstresować się zarówno maluchowi.
Jak jeszcze wesprzeć malucha? Powinno się zabrać ze sobą przedmioty, jakie pomogą nam rozwiać niepokój. Może to być np. ukochana maskotka lub inna błahostka. Dzięki temu gabinet dentystyczny stanie się choć trochę poskromiony. Maluch będzie miał wraz z sobą coś co zna oraz lubi.

Krótko mówiąc odwiedziny dziecka w dentystycznym gabinecie wcale nie muszą łączyć się ze stresem i łzami. Niezwykle znaczące jest dobre przygotowanie dziecka. Dużą funkcję w tym wszystkim odgrywają rodzice, którzy bywają dużym wsparciem dla dziecka, które często obawia się doświadczeń, które są nowe.

Więcej: licówki Gliwice

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *