Miejska architektura również tzw. mała architektura.

Bardzo nowoczesne miasta posiadają niezwykle różnorodną architekturę. Po pierwsze mają wyjątkowo wiele obiektów, które stoją od kilkunastu lat i ich zewnętrzny wygląd jest ciągle taki sam.

 

Najczęściej stanowią sentyment dla mieszkańców, lecz niektóre obiekty z wielką chęcią oddaliby do wyburzenia.

 

Architektura miast jest jednakże też bogata w nowe bloki, nowoczesne osiedla strzeżone, piękne szklane biura przeznaczone do wynajmu przez spółki, oraz niesamowite apartamentowce, które są luksusowe a jakie kupują tylko najbogatsi. W aglomeracjach jednak dominuje starsza architektura. Nawet w stosunkowo młodych aglomeracjach, które nie mają nawet 100 lat, lub dopiero co tą liczbę przekroczyły wyraźnie widać dużo więcej obiektów starszych niżeli tych niedawno postawionych. Jeżeli chodzi o aglomeracje to rozwijają one się pod wpływem działania ludzi. Budżet obywatelski powoduje, iż mieszkańcy mają coraz to nowsze plany na dokonanie zmian w ośrodkach miejskich, które to ułatwią życie lub uatrakcyjnią wybraną okolicę, na przykład przez projektowanie obszarów zieleni czy placów zabaw dla dzieci. Przebudowy w ośrodkach miejskich następują też ze względu na poszerzoną komunikację indywidualną i miejską.

 

Ogromna liczba pojazdów wymaga dostosowania osiedli i bloków czy biur pod te osoby, które chcą zaparkować, ale także do ludzi niepełnosprawnych ruchowo, rodziców, którzy chcą poruszać się z malutkimi dziećmi w wózkach. Są to bardzo ważne sprawy w trakcie planowania nowych budynków. Muszą być one przystosowane do potrzeb tych osób, które nie mogą się same poruszać. Jest jeszcze jedna rzecz, na którą powinno się zwrócić uwagę jak się projektuje miasta. Mieszkańcy miast coraz to chętnej poruszają się na rowerze, na hulajnogach elektrycznych i manualnych, dlatego też wymagane są ścieżki rowerowe, szerokie chodniki, a także stojaki rowerowe. W większości wypadków zdarza się tak, że nie ma gdzie przypiąć naszego roweru i jesteśmy zmuszeni poszukiwać czegoś do zabezpieczenia roweru co nie zawsze może podobać się innym ludziom, np. przymocowanie roweru do lampy może okazać się dla niektórych problemem. Stojaki na rowery muszą być tak ulokowane, by nie przeszkadzały przechodniom oraz osobom poruszającym się innymi pojazdami. Architektura miejska to nie tylko budynki oraz osiedla, lecz też tak zwana architektura mała. Należą do niej także pojemniki na sól i piasek, ale też ławki, dzięki którym dziadkowie z wnukami mają okazję odpocząć w parku, kosze na śmieci, które ułatwiają zachować czystość miasta. Należą do nich również donice, jakie zdobią ulice miasta.

 

Zrobione są one w znaczącej liczbie sytuacji z betonu, ażeby przetrwały długi czas. Niezwykle popularne w tej grupie są na stałe przytwierdzone stoły do pingponga. Warto też dodać co nieco o słupkach, jakie mają różnorodne zadania, przykładowo zablokowanie chodników przed parkowaniem samochodów. Im trwalsze elementy małej architektury tym lepiej, bo bardzo często są one narażone na działanie wandali, którzy niestety nie szanują publicznej własności. Co więcej muszą być też odporne na działanie warunków atmosferycznych, np. deszczu lub śniegu. Należy razem dbać o architekturę naszego miasta.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *